آزمایش ژئو رادار (GPR)

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با توجه به فركانس بالاي مورد استفاده در اين روش، عمق نفوذ در زمين بسيار كم است و لذا در اكتشافات مواد معدني نزديك به سطح زمين به كار مي رود. با اين حال در بسياري از فعاليت هاي مهندسي و به خصوص مطالعات ژئوتكنيك، بررسي خاك، بررسي هاي زمين شناسي، شناسايي حفره هاي زير سطحي، بررسي های  باستان شناسي، بررسي منابع آب های زيرزميني كم عمق و آلودگي های زير سطحي كاربردهای گسترده‌اي دارد. هنگامی که این امواج به یک جسم دفن‌شده یا ساختاری متفاوت از لحاظ نفوذپذیری الکتریکی برخورد می‌کند ممکن است منعکس، پخش و یا منکسر شود و گیرنده دستگاه آن را دریافت کند. با توجه به تغییرات ثبت شده در موج اولیه می‌توان به عمق و خصوصیات اجسام دفن‌شده تا حدودی پی برد. بسته به نوع مصالح و عمق هدف و نوع مطالعه به ترتیب برای عمق‌های کم آنتن‌های با فرکانس‌های بالا (مطالعات بتن) و آنتن‌های با فرکانس پایین برای مطالعات عمق‌های بالا (شناسایی قنات، حفرات و پایپ‌لاین‌ها) استفاده می‌شود

 

پروژه شناسایی قنات با استفاده از آنتن 100Mhz- مسکن مهر ملارد

روش رادار نفوذي شماي عوارض زير سطحي را بدون آنكه در آن ها دستخوردگي يا تغيير ايجاد نمايد با سرعت ارائه مي كند. اين روش وسيله مفيدي براي تعيين شرايط لايه های زير سطحي، مخازن زیرزمینی، قنات ها ، لوله های  مدفون، لوله های گاز، آب و فاضلاب و كابل های برق می باشد. شکل زیر نمونه اي از تصاوير روش نفوذي در شناسايي عوارض زير سطحي نشان مي دهد.

همچنين در مطالعات باستان شناسي پيش از حفاري و گمانه زني، اطلاعات مفيدي از وضعيت زيرزميني را به دست مي دهد. اين وسيله همچنين براي پيدا كردن موقعيت آرماتور ها در ميان توده ها ي بتن مسلح كاربرد دارد . قابل ذكر است كه عمق موثر اين روش براي ماسه های خشك به حدود 20 متر و براي رس های اشباع به 3 تا 6 متر محدود مي شود. بررسي ها نشان مي دهد كه ميدان های مغناطيسي يا امواج راديويي در صورتي كه شدت ميدان بالا باشد مي تواند مخاطراتي براي سلامتي افراد ايجاد كند، اما مطالعات انجام شده در چند دهة گذشته نشان مي دهد ميدان های الكترومغناطيس معمولي كه در دستگاه رادار نفوذي به كار مي روند، براي سلامتي افراد خطري ندارند.

اطلاعات تماس


تهران، شهرک چیتگر شمالی، خیابان ارغوان 2 ، کوچه کاهه، پلاک ۱۹

تلفن: 44792876-021


موبایل: 09120627669

Search